Borgmester Mogens Christen Gade tog igen i år imod kommunens talentfulde idrætsudøvere og engagerede foreningsledere, da der tirsdag aften 7. december var uddeling af årets idræts- og lederpriser i Brovst Sport & Kulturcenter.
For at sikre en tryg og smittefri afvikling havde alle aftenens deltagere fremvist gyldigt coronapas i indgangen, der var rigelige mængder af håndsprit og mundbind til rådighed og stolene blev placeret med den nødvendige afstand.
Grundet corona blev prisuddelingen altså afviklet lidt anderledes i år.
Den traditionelle fællessang var taget ud af programmet, og håndtryk blev erstattet med anerkendende nik på afstand fra Mogens Christen Gade.

Flere end 100 prismodtagere
Til prisuddelingen blev idrætsudøvere, årets leder og årets ungleder beriget med en pris og hyldest fra publikum og Jammerbugt Kommune.
– Det er en stor fornøjelse, at vi i Jammerbugt Kommune kan være med til at påskønne den store frivillige indsats i vores foreninger og ikke mindst være med til at påskønne årets store idrætspræstationer indenfor de mange idrætsgrene, vi er repræsenteret ved, sagde Mogens Christen Gade.
Over 100 prismodtagere blev på aftenen hyldet i Brovst Sport & Kulturcenter. Idrætspriserne blev uddelt til medaljevindere i nordjyske, jyske og danske mesterskaber – og til idrætsudøvere som har gjort sig særligt fortjent til prisen på anden vis. Præstationerne spænder over en bred vifte af idrætsgrene – alt fra badminton, floorball og fodbold til hestesport, løb, skydning, svømning, motorsport og kampsport.

Årets Leder
Traditionen tro blev Årets Leder 2021 også kåret af formand for Folkeoplysningsudvalget, Flemming Dahl Jensen.
Prisen blev tildelt som påskønnelse for dygtigt, initiativrigt og engageret arbejde indenfor det frivillige børne- og ungdomsfokus i foreningerne.
For første gang gik prisen til et helt hold af trænere – nemlig trænerne fra Team Ønskeland. Holdet blev indstillet med ros for deres store indsats, der har gjort en forskel for over 30 børn – med cyklen som redskab.
Ud over cyklen, er trænerholdet med til at give børn, der ikke har kontakt til det etablerede foreningsliv, en mulighed for et fællesskab, hvor man ikke mødes om at være bedst eller vinde kampe.

Årets Ungleder
Årets Ungleder 2021 blev ligeledes uddelt til Årets Prisuddeling. Unglederprisen blev tildelt som påskønnelse for unge foreningslederes særlige engagement i foreningslivet og deres store betydning som rollemodeller.
Prisen er stiftet i samarbejde med DGI Nordjylland, og netop DGI Nordjyllands formand, Peter Otto Yde Thomsen overrakte prisen til Årets Ungleder 2021, som blev Andreas Borg Abrahamsen, 16 år, fra KFUM Spejderne, Tranum.
Andreas modtog prisen for sit engagement hos børnene, altid gode humør, stabilitet og hans glæde ved spejderarbejdet generelt. Andreas har været i spejderuniformen, siden han var 5 år, og har siden fungeret som både hjælpeleder og leder – og har sågar taget spejderuddannelse.Alt i alt forløb Årets Prisuddeling med store klapsalver til en bred vifte af forskellige idrætspræstationer og engagerede foreningsledere. Årets Prisuddeling gav et tydeligt billede af, at Jammerbugt Kommune ikke mindst har et rigt, men også dygtigt foreningsliv.

Modtagere af Årets Idrætspriser:

 Aalborg KlatreklubVigga Bue Lønskov2. plads ved danmarksmesterskabet i klatring uden reb (Boulder) i Kolding for Youth B (14-15-årige)
 Aalborg Flyvers (I.H. Aalborg)Mikkel LassenUdtaget til landsholdet i Floorball der skal repræsentere Danmark ved Special Olympics Winter Games i Rusland 2023 (udsat fra 2022 grundet corona)
Brovst-afdeling –  Dansk PolitihundeforeningHenrik BuchardtDanmarksmester i Kriminalklassen for politihunde med hunden Aslan
Brovst-afdeling –  Dansk PolitihundeforeningHeidi Vels Søndergaard2. plads i Vinderklassen (den højeste klasse) med hunden Nahiba
Kronjyllands Speedway ClubMichael Vedsted3. plads ved danmarksturneringen i oldboys på 500cc Oldboys.
Brønderslev GolfklubFrederik KjettrupDanmarksmester i slagspil 2021. Europamester med golflandsholdet 2021. Udtaget til Herrelandsholdet 2022 i golf.
Brovst Speedway ClubOldboys-holdet: Kjeld Hansen – (kører og holdleder) Holdlederassistent Dorthe Ljungkvist Alex Thomsen Bo Nielsen Mads Georgsen Jørgen Krogh Jimmy Sørensen Jess Frederiksen Steen JensenDanmarksmester i Oldboyshold speedway
Brovst Speedway Club500cc, 1.div.-holdet: Holdleder: Erik Villadsen Tobias Thomsen Emil Pørtner Lasse Pørtner Frederik Pedersen Glenn Moi Casper Henriksson Mikkel Brøndum Andersen Jonas Brøndum Andersen3. plads ved danmarksmesterskabet for hold på 500cc, i 1 div.   
Brovst Speedway ClubLouise Funch-Larsen  Danmarksmester for hold på 85cc, i 2. div + Louise fik også en 6. plads ved individuel Jyskmester-finale. Da der er så få piger som kører speedway, kører Louise mod drengene.
Brovst Speedway ClubEmil Pørtner2. plads ved danmarksmesterskabet for U21 kørerne på 500cc
Klithuse MilitaryklubMartin MosgaardVundet Årets Springbetonede Hingsteføl Mosgaards Chucky ved Dansk Varmblod Eliteskue 2021 – Martin har avlet og trænet Chucky til nu at være danmarks bedste hingsteføl 2021
Jetsmark Sogns JagtforeningAndreas KragbækDanmarkmester i skeetskydning for juniorskyttere – og vundet bronze ved to store internationale juniorkonkurrencer i Tyskland
Jetsmark Sogns JagtforeningJesper Larsen2. plads ved danmarksmesterskabet i skeetskydning for juniorskyttere
Jetsmark Sogns JagtforeningEmil Kjeldgaard PetersenDanmarksmester i skeetskydning for seniorskyttere. Og Sølvmedalje med det danske landshold ved World Cup i Italien
Jetsmark Sogns JagtforeningJohan Birklykke2. plads ved danmarksmesterskabet i skeetskydning for seniorskyttere.
Brovst RideklubSasja LambertsenDanmarksmester i Hestevognskørsel i aldersgruppen 12-14 årige (Children) med pony Brennabors Pharos. Derudover – 2. plads ved Nordisk Mesterskab i Children-klassen.
Arentsminde IdrætsforeningGrethe og Nels AndersenNordjyske mestre i double (petanque). 3. plads ved DGI’s landsmesterskab.
Aalborg BueskyttelaugSteen HansenGuld ved 900-runden (Sønderjysk mesterskab). Derudover danmarksmester i hold for seniorer.
Jammerbugt FCMarcus Bundgård Sørensen Emil Arendrup Nielsen Glenn Rask Søren Vendelbo Pedersen Christian Rye Anders R. Jensen Sead Gavranovic Bardhec Bytyqi Magnus Christian Nielsen Emil From Morten Uglebjerg Thomsen Max Møller Michael Stokbro Larsen Viktor Ahlmann Nielsen Mads Larsen Martin Rom Nielsen Mikkel Rod Simon Jensen Issah Salou Elie Gindo   Lasse Jensen Nikolaj Lyngø Cheftræner, Bo Zinck Assistenttræner, Jan Rasmussen Målmands træner, Povl Hansen Holdleder, Henrik Steffesen Fysioterapeut, Claus JensenOprykning i 1. division
Aabybro Idrætsforening – SvømmeklubbenMathias Østergaard Barslev3. plads i 100m rygsvømning ved de Vestdanske Årgangsmesterskaber (drenge, 2006-2007)
Aabybro Idrætsforening – SvømmeklubbenSofie JeppesenRegionsmester i 200 meter bryst
Aabybro Idrætsforening -SvømmeklubbenEllen Brix RasmussenRegionsmester i 400 meter medley
Aabybro Idrætsforening -SvømmeklubbenCarla Brix RasmussenDobbelt-regionsmester i 100 meter fri og i 200 meter ryg
Aabybro Idrætsforening – SvømmeklubbenChristian AbrahamsenRegionsmester i 200 meter fri
Aabybro Idrætsforening – SvømmeklubbenSebastian SaugbjergRegionsmester i 50 meter ryg
Aabybro Idrætsforening – SvømmeklubbenMads Førgaard PoulsenDobbelt-regionsmester i 50 fly og 100 fly
Pandrup BokseklubJonas JakobsenJysk Mester U19 – 54kg Dansk mester, U19 – 54kg
Pandrup BokseklubVictor Danielsen2. plads ved jysk mesterskab 86 kg
Pandrup BokseklubMagnus Jakobsen2. plads ved jysk mesterskab U19 – 57kg 2. plads ved dansk mesterskab U19 – 57kg
Herlev BoxingFrederik Lundgaard JensenDanmarksmester for 60 kg – for 12. gang i træk
Aalborg SkyttekredsChristinna HerskindDanmarksmester i dameklassen på 50m riffel
Fjerritslev BadmintonklubBertel Nørgaard3. plads i single for U15A ved danmarksmesterskabet for ungdom (DMU)
Fjerritslev BadmintonklubKarla Kjeldtoft Mortensen  Ungdomsdanmarksmester i single for U9 – og ved samme mesterskab: ungdomsdanmarksmester i dame double med makker Rosa fra Viby – og  2. plads i mix double med makker Frederik fra Hvidovre  
Fjerritslev BadmintonklubLaurits Nørgaard  Ungdomsdanmarksmester i herredouble med makker Gustav Holm fra Aalborg for U11A
Fjerritslev BadmintonklubKarl-Viktor Dormann Larsen  2. plads i single for U15D ved danmarksmesterskabet for ungdom – og ved samme mesterskab, 2. plads i herredouble makker Mads Sander fra Fjerritslev.
Fjerritslev BadmintonklubMads Sander Krogh Hansen2. plads i herredouble med makker Karl-Viktor fra Fjerritslev for U15C ved danmarksmesterskabet for ungdom
Han Herred MotorklubNichlas BjerregaardDanmarksmester i A MX 1-klassen
Han Herred MotorklubMads Vestergaard3. plads i danmarksmesterskabet i B MX 2-klassen
Han Herred MotorklubJacob Ehlers BlochDanmarksmester i B 85-klassen
Han Herred MotorklubMagnus Østerby3. plads i danmarksmesterskabet i B 85-klassen
Han Herred MotorklubCasey Karstrøm3. plads i danmarksmesterskabet for B 65-klassen
Han Herred MotorklubMorgan Kjær Noah Hansen Marius Jensen Tristan Kærtoft Johansen Johan Jakobsen Sigurd Sørlie Thomsen Kirsten Sørlie Thomsen Lucas Inuk Lange Mortensen Victor Gjørtz Træner: Mark Jensen3. plads til DMU Yamaha Kids Cup Vest (betragtes som jysk mesterskab for de helt små kørere)
Rasmus RasmussenGennemførelse af Spartahlon 2021 – 32 timer og 20 minutters løb – i alt 246 km
Jetsmark JudoklubSigne Serup-Jeppesen, Grønhøj3. plads i pigernes A-klasse (de øvede) under 52 kg.
Jetsmark JudoklubKevin Vadmand Jensen3. plads i A-klassen (de øvede) under 45 kg