I weekenden 12.-13. februar blev der igen afholdt Vendsyssel Cup, denne gang i Hirtshals. Et stævne som har traditioner helt tilbage fra 1973. Det vil sige lige fra der blev bygget svømmehaller i Vendsyssel.

På toppen
Aabybro Svømmeklub deltog ved stævnet med 21 svømmere, der svømmede mod Nørresundby, Hjørring, Brønderslev og Hjallerup.
Den mest vindende klub blev Hjørring, men lige efter kommer Aabybro, der igen viste, at klubben er bedre end nogensinde.
– Det er helt fantastisk hvad vi har formået ved stævnet denne gang, siger cheftræner for Aabybro Svømmeklub, Stefan Stenberg.
– Hele holdet har stort set de sidste 14 dage været nede med corona og vi havde derfor ikke forventet at ende med så gode resultater som vi gjorde. Jeg er stolt og imponeret.
Det havde han også god grund til at være for Aabybro Svømmeklub formåede nemlig at svømme sig til ikke mindre end 41 medaljer, fordelt som 18 guld, 10 sølv og 13 bronze. Det er cirka på niveau med 2020, hvor stævnet blev holdt på hjemmebane.
Herudover blev der slået 5 Vendsyssel Cup – rekorder, heraf er en af dem helt tilbage fra 1995. Mathias Ø. Barslev svømmede 100m rygsvømning i tiden 1:01.29 og sletter derfor Jacob Rasks rekord.
Se flere fotos nederst i artiklen.

PokalvindereVendsyssel-rekorder
100m butterfly                          
13-14 årige Lisa Stenger, 01:26,60
50m butterfly 12 årige og yngre Magnus Uttrup Rom, 00:53,48
400m frisvømning 13-14 årige Christian Abrahamsen, 05:09,66  
100m rygsvømning 15-16 årige Mathias Ø. Barslev, 01:01,29  
50m frisvømning 15-16 årige Mathias Ø. Barslev, 00:25,88  
50m frisvømning 12 årige og yngre Magnus Uttrup Rom, 00:38,61  
4 x 50m fri mix 15-16 årige Aabybro, 01:51,07  
4 x 50m fri damer 15-16 årige Aabybro, 02:04,19  
4 x 50m fri damer 15-16 årige Aabybro, 01:45,10  
100m medley 13-14 årige Luna Kristensen, 01:21,98  
100m medley 12 årige og yngre Johannes Førgaard Poulsen,01:53,25  
100m medley 15-16 årige Mads Mølgaard, 01:03,12  
100m medley 17 årige og ældre Rasmus Rank Nørgaard, 01:07,10  
100m brystsvømning  13-14 årige Lisa Stenger, 01:29,64  
100m brystsvømning 17 årige og ældre Rasmus Rank Nørgaard, 01:13,43  
200m Medley 13-14 årige Christian Abrahamsen, 02:49,93  
4 x 50m medley mix 15-16 årige Aabybro, 02:10,38  
4 x 50m medley mix 15-16 årige Aabybro, 02:05,90  
100 rygsvømning for 15-16-årige i tiden 1:01.29 Mathias Ø. Barslev (født 2006) og sletter Jacob Rasks tid tilbage fra 1995 – slået i Hjallerup  
50 frisvømning for 15-16 årige i tiden 25.79 Mads Mølgaard (født 2006) og sletter Hjalte Lillevik Frosts tid tilbage fra 2016 – slået i Vadum.  
4x50m frisvømning 15-16-årige herrer i tiden 1:45.10 og sletter Nords tid fra 2018  – slået i Frederikshavn.  
100 medley 15-16-årige herrer i tiden 1:03.12 Mads Mølgaard (født 2006) og sletter Elias Hanghøj Jonssons tid fra 2018 – I Frederikshavn.  
4×50 holdmedley 15-16-årige herrer i tiden 2:05.90 og sletter S 68 ’s tid fra 2016 – slået I Vadum.
Carla Brix og Christian Abrahamsen
Luna Kristensen
Johannes Førgaard Poulsen