(Opdateret kl. 15.27): Rene Rosenkrans (S) er efter fintællingen valgt i stedet for Winnie Aakjær (S)
Resultatet af kommunalvalget tirsdag 16. november betyder, at Mogens Chr. Gade (V) fortsætter som borgmester i Jammerbugt Kommune.
Venstre har nemlig indgået en meget bred aftale om konstituering med Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og SF, og aftalen omfatter 23 af de 27 medlemmer af kommunalbestyrelsen.

Nye partier
Ved valget kom de konservative ind med to nye mandater, ligesom Nye Borgerlige er nyt parti i kommunalbestyrelsen med et sæde.
Socialdemokratiet, Venstre og Dansk Folkeparti gik alle et mandat tilbage, mens Lokallisten og SF står på status quo med et medlem hver.

Farvel til profiler
Det lykkedes ikke for Alternativet, Enhedslisten, Radikale Venstre eller Kristendemokraterne at komme ind.
Desuden måtte Jetsmark-området sige farvel til tre profiler, da der ikke var genvalg til Bøje Lundtoft (V), Pandrup, Jens Chr. Golding (S), Moseby, eller Jens Ørtoft (DF), Kaas.
Stemmeprocenten er på 72,37 mod 74,9 pct. ved valget i 2017.

Den nye kommunalbestyrelse, som på begynder sit arbejde 1. januar 2022, ser således ud – dog med forbehold for at fintællingen kan flytte stemmer:

Venstre (13 mandater): 
Mogens Christen Gade, Skovsgaard
Helle Bak Andreasen, Brovst
Michael Krogsgaard, Aabybro
Claus Svendsen, Nørhalne (Nyvalgt)
Mariane Andersen, Birkelse
Birgit Kold, Bejstrup
Christian Hem, Pandrup
Ulla Flintholm, Fjerritslev
Claus Rom, Gjøl (Nyvalgt)
Mogens Bay. Fjerritslev (Nyvalgt)
Jane Koller. Saltum (Nyvalgt)
Ib Nellemann, Aabybro
Kjeld Hedegaard, Kaas 

Socialdemokratiet (8 mandater): 
Diane Aarestrup, Pandrup 
Kiki Bach, Aabybro 
Per Halsboe, Fjerritslev
Susanne Møller Jensen, Nørhalne
Frank Trolle, Biersted (Nyvalgt)
Mette Vestenbæk, V. Hjermitslev (Nyvalgt)
Lisbeth Emmery, Gjøl
Rene Rosenkrans, Fjerritslev

Det Konservative Folkeparti: 
Johnny Solbjerg, Brovst (Nyvalgt)
Jørgen Ravn Christensen, Gjøl (Nyvalgt) 

Lokallisten:
Merete Fuglsang Hansen, Hune

Dansk Folkeparti:
Anne-Mette Ulstrup, Skovsgaard 

SF: 
Frank Østergaard, Kaas

Nye Borgerlige: 
John Bjerg, Pandrup (Nyvalgt)

FØLGENDE fik IKKE genvalg:
Bøje Lundtoft (V), Pandrup
Niels Jørgen Pretzmann (V), V. Thorup
Jens Chr. Golding (S), Moseby
Winnie Aakjær (S), Hune
Jens Ørtoft (DF), Kaas

De genopstillede ikke:
Malou Skeel (V), Aabybro
Lars Holt (V), Nørhalne
Torben Sørensen (V), V. Hjermitslev
Morten Klessen (S), Aabybro